Wydarzenia

 

Z radością pragniemy podzielić się informacją, 
że nasz kolega Henryk Kowalczyk
został Laureatem tegorocznej
Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności.

 

Doceniony został za bogatą, konsekwentną działalność na rzecz popularyzacji kultury osadzonej w sztuce teatru, poezji i prozie, stworzenie Teatru Scena 6, koordynację pracy nieformalnych grup w ramach Teatru Małych Form i wiele innych działań. Szczególnie cieszy nas fakt, że są wśród nich przedsięwzięcia wpisane w działalność Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie – Festiwal Najciekawszych Widowisk – przegląd teatrów dziecięcych i młodzieżowych z terenu województwa lubelskiego, a także autorskie projekty –  Wyżyna Teatralna, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niewielkich oraz Międzynarodowy Festiwal Literacki Czas Poetów.

Serdecznie gratulujemy Laureatowi!

Więcej informacji o Laureacie i Jego osiągnięciach przed zatrudnieniem w WOK znajdą Państwo na stronach Ośrodka Brama Grodzka–Teatr NN pod hasłem: Leksykon – Henryk Kowalczyk (http://teatrnn.pl/leksykon/search/node/henryk%20kowalczyk


 

Sprawozdanie z pierwszych warsztatów recytatorskich
dla osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie
w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie

29 marca 2017 r.

29 marca 2017 r . o godzinie 16:30 w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie odbyły się pierwsze warsztaty recytatorskie dla osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie. Koordynatorem wydarzenia była pani mgr Anna Kistelska – główny instruktor ds. literatury i recytacji w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, która dzięki swojej szczególnej wrażliwości i wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu stanowi niekwestionowany autorytet w zakresie rozumienia i wartości Kultury żywego słowa. Zajęcia przeprowadził  pan Patryk Pawelec - recytator, animator kultury, instruktor w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, laureat ogólnopolskich festiwali słowa i konkursów recytatorskich, dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie twórczości artystycznej. W 2016 roku nominowany do nagrody Żurawie - lubelskie wyróżnienie kulturalne w kategorii „Słowo”. Współpracuje z instytucjami kultury, prowadzi liczne warsztaty recytatorskie i teatralne.

 

W warsztatach udział wzięło łącznie 16 osób, w tym osoby niepełnosprawne oraz wolontariusze. Wojewódzki Ośrodek Kultury miał zaszczyt gościć członków Katolickiego Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „SILOE” oraz mieszkańców Domów Pomocy Społecznej na terenie Lublina. Warsztaty cieszyły się niebywałym zainteresowaniem, czego dowodem był czas ich trwania (tj. od 16:30 do 19:00). Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, w której przeplatały się tematy zabawne i pełne optymizmu, jak również te, pełne zadumy, a co za tym idzie, skłaniające do refleksji. Po odpowiednich ćwiczeniach emisyjnych, artykulacyjnych oraz dykcyjnych, uczestnicy mogli przystąpić do analizy i interpretacji tekstu Bolesława Leśmiana „Wiosna”.

 

Niezapomnianą częścią warsztatów była możliwość prezentacji przez uczestników swojej twórczości, jak również utworów wcześniej już prezentowanych na konkursach. Niezwykła wrażliwość poruszała odbiorców dla których jedyną słuszną reakcją były oklaski skierowane w stronę recytatora.

 

Puentę spotkania stanowiły słowa Pani Anny Kistelskiej, która wyraziła swoje zadowolenie, wzruszenie i podziękowanie, za te niezwykłe, a przede wszystkim niezapomniane chwile spędzone wspólnie w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie.
Monika Banaszek

Koordynator: mgr Anna Kistelska
Prowadzenie: Patryk Pawelec
Organizacja: Monika Banaszek

 

 


Sylwia Lis-Persona "Płaskie i przestrzenne"

Wystawa prezentuje prace, które powstały na przestrzeni lat 2014-2016. Obiekty przestrzenne i płaskie zostały wykonane z unikatowego , organicznego, ręcznie czerpanego papieru. Swoją strukturą nawiązują do mikrokosmosu, ukazując urodę włókien naturalnych. „Płaskie” to prace wykreowane z unikatowego, ręcznie czerpanego papieru, na którym został zastosowany batik oraz inne techniki własne. „Przestrzenne” to realizacje łączące symbole, skojarzenia, materie i formy będące elementami obiektu rzeźbiarskiego.
Część prac powstała w IV Pracowni Interdyscyplinarnej ASP w Krakowie, pod kierunkiem prof. Małgorzaty Buczek Śledzińskiej. Na wystawie zobaczymy też serię obrazów wykonanych techniką akrylową i olejną. Na niektórych pojawia się element papieru czerpanego.

W trakcie wernisażu zagrał zespół MeLodyka w składzie: Milena Lis, Ola Grudzińska, Łukasz Miazek.

24 styczna o godzinie 18.00 w hali widowiskowo-sportowej w Kocku Zespół NADZIEJA zaprezentował spektakl słowno-muzyczny „Nasze Betlejem”. Widowisko to pozostawiało widzów jeszcze w okresie Bożego Narodzenia, jednak wychodziło szerzej poza tę tematykę. Spektakl jest kompilacją rozmaitych scen. Sięgnięto dalej i głębiej niż tylko do przedstawienia Zwiastowania, pokłonu mędrców czy sceny pasterskiej z „Betlejem Polskiego” Lucjana Rydla. Mocnymi akordami są tutaj bardzo istotne dla całości „Naszego Betlejem” sceny patriotyczne.
W spektakl przygotowany przez Józefa Obroślaka - kierownika artystycznego Zespołu NADZIEJA została zaangażowana miejscowa społeczność. Oprócz samej NADZIEI pod batutą Mateusza Obroślaka wystąpiły przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, a także licealiści. Mieliśmy także specjalnych gości: instrumentalistów grających na ligawkach podlaskich, którzy na co dzień działają przyMUZEUM ROLNICTWA IM. KSIĘDZA KRZYSZTOFA KLUKA W CIECHANOWCU. To był pierwszy spektakl NADZIEI w nowym, poszerzonym składzie. Gratulację dla nowicjuszy, którzy zostali dość szybko puszczeni na szerokie wody! Więcej zdjęć na Facebooku!

Poezja – niezależnie od kraju zamieszkania twórców i ich osobistych doświadczeń – rodzi się w ciszy, która towarzyszy także indywidualnej lekturze wierszy. Są to zazwyczaj rzadkie i cenne chwile skupienia. V Międzynarodowy Festiwal Literacki „Czas Poetów” zapewnił wyjątkowe chwile intymnego dialogu autorów z publicznością. Publiczne czytanie wierszy, którego doświadczyliśmy podczas „Czasu Poetów”, to przygoda zarówno dla słuchaczy jak i dla autorów. Głośna lektura była zaproszeniem do podróży w świat wrażliwości i wyobraźni. Dzięki temu powstała przestrzeń wspólnotowego przeżywania emocji i skupienia. Organizatorzy festiwalu zaproponowali spotkanie poetów pochodzących z Izraela, Bułgarii, Ukrainy, Niemiec, Syrii i Polski. Losy niektórych spośród nich związane są z różnymi kulturami i językami, co skutkuje szczególną ostrością widzenia świata. Różnorodność językowa i kulturowa, wyjątkowość indywidualnego doświadczenia była zaproszeniem do wyjątkowego spotkania. 

Anna Kistelska

 

Koncertem Laureatów oraz rozdaniem nagród i wyróżnień w siedzibie Centrum Kultury w Lublinie zakończyła się 19. Edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego „Świat jest teatrem”. Jury uhonorowało 33 recytatorów w trzech kategoriach wiekowych, co świadczy o wysokim i wyrównanym poziomie uczestników. Spotkaniu towarzyszyła radosna i świąteczna atmosfera.

więcej zdjęć - Galeria - 19 Jesienny Konkurs Recytatorski 2015

 

47 Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy 

           Przez 4 dni  21 – 24 maja 2015 r. Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” rozbrzmiewał śmiechem, zabawą i energią młodych ludzi, którzy przyjechali na 47 Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Puławska publiczność miała szansę obejrzeć 8 widowisk lalkowych zespołów amatorskich z całego kraju od Wrocławia poprzez  Żytno  (woj. łódzkie) i Tarnów do reprezentantów woj. lubelskiego, a także dwa pokazy metodyczne teatrów zawodowych – monodram Adama Walnego „Don Kichot” i „Calineczkę na marionetki i fortepian” Sceny Elfów. Na uczestników czekało szereg atrakcji, w czasie których mogli się lepiej poznać i zawiązać nowe przyjaźnie. Pierwszy dzień zaczął się Balem Lalkarza, zaś sobota była dniem warsztatów oraz wspólnych działań takich jak gry terenowe i przygotowanie flashmob'a  pokazywanego potem w Galerii Zielonej, a kończyła się wspólnym grillem, W niedzielę w trakcie zakończenia Spotkań został zaprezentowany film o 4 dniach wspólnego przebywania i budowania wzajemnych relacji wielkiej braci lalkowej z całej Polski.

            Imprezami towarzyszącymi Spotkaniom są Konkursy na najlepszą Lalkę i Plakat. Ich  rozstrzygnięcie było pierwszym akcentem rozpoczynającym  się w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach, zaś rezultaty można było oglądać na wystawie w Galerii Aneks, zaś w Galerii Dużej prezentowane były lalki i rekwizyty z Teatru H. Ch. Andersena w Lublinie.

            Trzecim akcentem jest Konkurs na najciekawszą Fotografię Spotkań. Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji będzie miało miejsce w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie we wrześniu, zaś efekty ubiegłorocznych zmagań wraz z wystawą retrospektywną 46 Ogólnopolskich Puławskich Spotkań Lalkarzy w wykonaniu  Daniela Mroza mogliśmy już oglądać w Galerii Aneks POK „Dom Chemika”.

            Uśmiechnięte i zadowolone zespoły wyjeżdżały z żalem z Puław, a ich pokazy można oglądać na kanale youtube. 

Iwona Niewczas – główny instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury

 

 

Już po raz kolejny w Rykach odbył się Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,,Śpiewający Słowik” Ryki 2015, zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie przy współpracy Starostwa Powiatowego w Rykach, Urzędu Miasta i Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. W dniach 8-9 maja 2015 r. na scenie zaprezentowało się 67 wykonawców w wieku 6-20 lat. Występy młodych artystów oceniało jury w składzie: Pan Jerzy Janiszewski – Dziennikarz Radia Lublin, producent muzyczny zespołów tj. Budka Suflera, Lady Pank, Urszula; Pan Piotr Skolimowski – doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, muzyk, Dyrektor Centrum Kultury w Kodniu i Pani Aleksandra Piątek – muzyk, członek Zespołu Ludowego w Rykach. Po burzliwych obradach jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujących wykonawców: Złotego Śpiewającego Słowikaotrzymała Marta Wardak, Patrycja Maik, Kinga Dziduch, Anna Basak. Srebrny Śpiewający Słowiktrafił do Marii Sobór, Olgi Wideńskiej, Wiktorii Czuchaj, Magdy Koman, Agni Caldarar. Brązowego Śpiewającego Słowika otrzymały Natalia Dymecka, Marta Walasek, Magdalena Palinka, Julia Fijałkowska i Natalia Wawrzyńczyk. Wyróżnienia zdobyły Marta Styś, Gabriela Łukasik, Kinga Peć, Weronika Jędruszak, Monika Izdebska, Gabriela Jańczak, Aleksandra Daniluk, Aleksandra Wójcik, Justyna Grzelak, Ewelina Samborska. Ponadto przyznano dwie nagrody specjalne ufundowane przez Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Sławomira Sosonowskiego i Panią Poseł Joannę Muchę. W imieniu Pani Poseł nagrodę wręczył Pan Bartłomiej Zwolakiewicz – Dyrektor Biura Poselskiego. Na zakończenie Koncertu Laureatów, Pan Piotr Cugowski wręczył nagrodę specjalną – Album Budki Suflera dla Anny Basak.

,,Doświadczenia i nowe perspektywy polsko-białoruskiej transgranicznej współpracy kulturalnej”

W dniach 15-17 kwietnia br. miało miejsce zorganizowane przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie we współpracy z Oddziałem Pracy Ideologicznej ds. Kultury i Młodzieży w Kobryniu szkolenie dla dyrektorów instytucji kultury pt. ,,Doświadczenia i nowe perspektywy polsko-białoruskiej transgranicznej współpracy kulturalnej”. Celem szkolenia było podwyższenie dotychczasowej wiedzy merytorycznej uczestników, przedstawienie dotychczasowych osiągnięć oraz dostarczenie informacji o nowych możliwościach współpracy polsko-białoruskiej w dziedzinie kultury.

W szkoleniu wzięli udział zarówno polscy jak i białoruscy uczestnicy. Każda ze stron zaprezentowała najnowsze dokonania w dziedzinie transgranicznej kulturalnej współpracy polsko-białoruskiej oraz walory artystyczne i kulturalne swoich regionów. W następnej kolejności zostały przedstawione perspektywy oraz instrumenty podejmowania nowych wspólnych działań w tym zakresie. Szczególna uwaga została poświęcona zagadnieniu współpracy pomiędzy instytucjami kultury a środowiskiem naukowym oraz instrumentom finansowania projektów kulturalnych w ramach programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej. W tematykę projektów europejskich wprowadziła uczestników szkolenia Karolina Matras – Kierownik Oddziału Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Szkolenie miało wymiar zarówno praktyczny, jak i teoretyczny.

Uczestnicy szkolenia mogli także podziwiać wystawę rękodzieła przygotowaną przez lokalnych artystów z powiatu kobryńskiego. Kolejnym punktem programu był koncert prezentujący walory artystyczne i kulturalne obu stron. Stronę polską reprezentował, dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Urbasia – Wójta Gminy Niemce, zespół ludowy ,,Dysowiacy” z Dysa.

Na zakończenie pobytu szkoleniowego uczestnicy wzięli udział w zwiedzaniu Kobrynia, podczas którego zapoznali się z historią i tradycjami miasta oraz regionu.

Chociaż na efekty szkolenia w postaci wspólnych projektów trzeba będzie jeszcze zaczekać do czasu uruchomienia funduszy transgranicznych ujętych w nowej perspektywie programowej, to już na chwilę obecną kilka zespołów z Kobrynia otrzymało konkretne propozycje współpracy ze stroną polską.

 

 

Przez 3 dni od 30 stycznia do 1 lutego 2015 r.  Tarnogrodzki Ośrodek Kultury tętnił życiem za sprawą aktorów biorących udział w 40 Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych. 13 zespołów z 4 województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego pokazało zarówno spektakle obrzędowe, jaki te oparte na obyczajowości wiejskiej. Mogliśmy zobaczyć widowiska związane z weselem, puszczaniem wianków w noc świętojańską, herodami, dożynkami, robieniem żniwnej brody, ale też tematy bardziej uniwersalne jak swatanie czy sprzedaż krowy na jarmarku. Prezentacjom przyglądała się Rada Artystyczna, która omówiła wszystkie propozycje i wybierze najciekawsze na Sejmik ogólnopolski w październiku.

Sejmikowi towarzyszyły 3 wystawy fotografii: archiwalna ze zdjęciami z prezentacji zespołów XXXIX  Sejmiku, fotografie prezentujących się w tym roku zespołów oraz Bożeny Wojtaszek „Sejmikowe twarze i dłonie”.

 

16 stycznia w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy rękodzieła artystycznego. Swoje prace zaprezentowały panie z Grupy Rękodzieła Gminnego Centrum Kultury w Ziółkowie: Maria Bartnik, Elżbieta Bawolska, Elżbieta Bułdin, Monika Chudziak, Maria Gdela, Małgorzata Kosińska, Iwona Kurek, Agnieszka Kuchciak, Monika Łuczyńska, Krystyna Michalak, Beata Nieznaj, Agnieszka Osior, Bożena Osior, Halina Przypis, Janina Sobieszczuk, Karolina Strzemiecka i Jadwiga Wróblewska oraz (gościnnie) Renata Kamińska i Ludwika Szot. Opiekunem Grupy jest Pani Monika Anna Tomczak – artysta plastyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Ziółkowie.

Ekspozycja jest bardzo barwna i urozmaicona – obok malarstwa, rysunku i haftu podziwiać można szydełkowe serwety, bieżniki, kołnierzyki, gwiazdki i aniołki, a także ceramikę, bibułkowe kwiaty, ozdoby choinkowe oraz biżuterię wykonaną różnymi technikami.

Wernisażowi towarzyszył koncert w wykonaniu uczniów ze Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego I i II stopnia w Lublinie. Młodzi skrzypkowie – Jakub Maćkowiak, Szymon Schab i Julia Kuzyk – zagrali z akompaniamentem fortepianowym prof. Grzegorza Siedlaczka, a słowo wstępne wygłosiła prof. Iwona Siedlaczek.

Wystawę oglądać można do końca stycznia.

                                                    

więcej zdjęć

SPOTKANIE OPŁATKOWE REGIONALISTÓW LUBELSZCZYZNY
ORAZ 
ROZSTRZYGNIĘCIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO
„ZWYCZAJE I OBRZĘDY NASZYCH DZIADKÓW”

              

          W dniu 10 stycznia 2015 roku w Galerii Malarstwa Polskiego na Zamku Lubelskim odbyło się spotkanie opłatkowe przedstawicieli 109 towarzystw regionalnych działających na terenie województwa lubelskiego, w którym wzięło udział blisko 180 osób (regionalistów oraz laureatów konkursu wojewódzkiego wraz z opiekunami i nauczycielami). Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił chór chłopięcy Słowiki Lubelskie pod kierownictwem Iryny Soltan. Wspaniałą inscenizację wigilijną „Gość w dom, Bóg w dom” przygotowała amatorska grupa teatralna z Nasuwowa. Regionalistce Grażynie Gliwce udało się zaangażować w ten projekt pokaźną, wielopokoleniową grupę Nasutowian.

            W dalszej części spotkania regionaliści wspólnie odmówili modlitwę i podzielili się opłatkiem, życząc sobie nawzajem wszelkich sukcesów w 2015 roku. Na zaproszenie przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych prof. dra hab. Sławomira Partyckiego odpowiedziało wielu znamienitych gości. Życzenia noworoczne wytrwałości w pracy na rzecz małych ojczyzn i kultury całego regionu, złożyli regionalistom: Poseł RP Magdalena Gąsior-Marek, Poseł RP Henryk Smolarz, Senator Stanisław Gogacz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki oraz Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Artur Walasek. Wojewodę Lubelskiego Wojciecha Wilka reprezentował Andrzej Borys, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej LUW.

            Po raz drugi spotkanie opłatkowe regionalistów zostało połączone z uroczystym wręczeniem nagród i dyplomów laureatom Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Plastycznego, który tym razem odbył się pod hasłem „Zwyczaje i obrzędy naszych dziadków”. Konkurs został zorganizowany przez Wojewódzką Radę Towarzystw Regionalnych oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Patronat  honorowy nad tym wydarzeniem objęli Krzysztof Babisz, Lubelski Kurator Oświaty oraz Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego.     

            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a poziom merytoryczny prac był bardzo wysoki. Na konkurs literacki wpłynęło 38 prac w trzech kategoriach: Szkoła Podstawowa (klasy IV-VI), Gimnazjum oraz Szkoły Ponadgimnazjalne. Jury w składzie: dr Magda Parzyszek –  WOK, mgr Izabela Żukiewicz – WOK, dr Joanna Romanowska –  WRTR, mgr Grażyna Gliwka – WRTR oraz mgr Danuta Kubaszewska – nauczyciel niezależny z wielkim trudem wyłoniło laureatów i wyróżnionych. Najczęściej uczniowie opisywali zwyczaje związane z tradycją chrześcijańską, zwłaszcza z dwoma głównymi świętami kościelnymi – Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Wiele oryginalnych prac dotyczyło zwyczajów ludowych, miedzy innymi tradycji weselnych, święta plonów, nocy świętojańskiej czy tradycji noszenia strojów ludowych. W kategorii literackiej jury zwróciło szczególną uwagę na pracę Bartłomieja Holaczuka dotyczącą zwyczaju wypiekania busłowych łapek, Eryka Popko na temat Brodaczy ze Sławatycz, Magdaleny Wołodko dotyczącą zwyczajów weselnych w Wyrykach oraz wiersz Pawła Szychty „Anioł Pański (Refleksja mojego dziadka)”.

            W konkursie plastycznym wzięło udział 146 osób w pięciu kategoriach wiekowych, od przedszkolaków po uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Prace oceniało jury w składzie: mgr Małgorzata Mazur – WOK, mgr Beata Urniaż-Księska – WOK, mgr Andrzej Sar – WOK, mgr Waldemar Gryta – WRTR oraz mgr Halina Solecka – etnograf, członek WRTR. Uczniowie zaprezentowali różne techniki: pastel, rysunek, techniki mieszane, przestrzenne (szopki, palmy, pisanki, pająki, łańcuchy i inne).

            Nagrody w konkursie wręczyli: Sekretarz Stanu w MEN Tadeusz Sławecki oraz Lubelski Wicekurator Oświaty Anna Szczepińska wraz z pozostałymi gośćmi. Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury dr Artur Sępoch podziękował Marszałkowi Województwa Lubelskiego, Bankowi Gospodarki Żywnościowej oraz firmie Dalimex za pomoc w ufundowaniu nagród dla laureatów konkursu.

            Organizowanym przez WOK i WRTR wydarzeniem zainteresowały się media lokalne i ogólnopolskie. Relacje ze spotkania przygotowali: Radio Lublin, Panorama Lubelska oraz TV Trwam. Zainteresowanie uczniów oraz mediów konkursem bez wątpienia jest argumentem za kontynuacją tej inicjatywy w roku bieżącym, przy wsparciu w tym działaniu WRTR oraz WOK przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.

            


Uroczysty Koncert Laureatów zakończył tegoroczną, 18. edycję Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.  Trzydziestu jeden laureatów tegorocznego konkursu z całego województwa lubelskiego, w towarzystwie instruktorów, nauczycieli, rodziców i przyjaciół uczestniczyło w uroczystości, zorganizowanej w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie. Wszyscy zebrani raz jeszcze usłyszeli najlepsze, zdaniem jurorów, interpretacje współczesnej poezji i prozy polskiej. Nagrody i wyróżnienia wręczył Artur Sępoch – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

 

Kolejny Przegląd za nami...

 

Zakończył się XV Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów. Eliminacje odbyły się w październiku – kolejno w Hrubieszowie, Lublinie, Dęblinie, Zamościu i Chełmie. W sumie wzięło w nich udział 118 tzw. podmiotów wykonawczych (łącznie 885 osób). Wszystkich uczestników oceniał ten sam skład jury: Anna Kistelska (WOK), Iwona Sawulska (KUL) i Andrzej Sar (WOK). Najliczniejszą grupę, jak co roku, stanowiły zespoły wokalne (61). Było też wielu solistów, a raczej solistek, gdyż w tej kategorii z reguły częściej pojawiają się panie. Ponadto można było zobaczyć (i usłyszeć) formy kabaretowe i teatralne, kapele, duety, recytatorów oraz prezentacje własnego tekstu. Podczas eliminacji uczestnicy wykonywali po dwa utwory, natomiast w koncercie finałowym jeden – wskazany wcześniej przez jury. Finał XV JPTAS odbył się 9-go listopada w sali widowiskowej Klubu Uczelnianego WSOSP. Po 38 prezentacjach konkursowych jury udało się na obrady, a w holu rozpoczęła się zabawa dla wszystkich uczestników i gości. Zakończył ją powrót jurorów z protokołem, który ze sceny odczytała Anna Kistelska, członek Jury. Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie otrzymała pani Maria Adamczyk z Klubu Seniora "Złoty Wiek" z Zamościa. Poza nagrodami i wyróżnieniami dla zespołów i solistów, przyznano również nagrody 15 wyróżniającym się instruktorom. Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali upominki ufundowane przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Lublinie.

20 listopada 2014 r. w Centrum Kultury w Lublinie odbył się

Turniej Międzypowiatowy 18. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.

Wzięło w nim udział 80. recytatorów z powiatów: lubelskiego ziemskiego i grodzkiego

a także z powiatu świdnickiego.

Jury wytypowało 12 najlepszych recytatorów, którzy w dniach 26-27 listopada zmierzą się

z reprezentantami całego województwa lubelskiego, wyłonionymi w wielostopniowych eliminacjach poprzedzających finał.

Turniej Wojewódzki 18. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego odbędzie się

w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, ul. Dolna Panny Marii 3.

 

PROGRAM TURNIEJU WOJEWÓDZKIEGO JESIENNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

Środa, 26 listopada 2014 r.

 

I KONCERT
GODZ. 10. 00 – Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, ul. Dolna Panny Marii 3

Występują uczniowie gimnazjów ze wszystkich powiatów

Czwartek, 27 listopada 2014 r.

II KONCERT
GODZ. 10. 00 Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, ul. Dolna Panny Marii 3

Występują uczniowie szkół podstawowych ze wszystkich powiatów 

 

III KONCERT
GODZ. 13.00  – Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, ul. Dolna Panny Marii 3

Występują uczniowie szkół średnich i starsi ze wszystkich powiatów

20 listopada 2014 r. w Centrum Kultury w Lublinie odbył się

Turniej Międzypowiatowy 18. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.

Wzięło w nim udział 80. recytatorów z powiatów: lubelskiego ziemskiego i grodzkiego

a także z powiatu świdnickiego.

Jury wytypowało 12 najlepszych recytatorów, którzy w dniach 26-27 listopada zmierzą się

z reprezentantami całego województwa lubelskiego, wyłonionymi w wielostopniowych eliminacjach poprzedzających finał.

Turniej Wojewódzki 18. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego odbędzie się

w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, ul. Dolna Panny Marii 3.

 

PROGRAM TURNIEJU WOJEWÓDZKIEGO JESIENNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

Środa, 26 listopada 2014 r.

 

I KONCERT
GODZ. 10. 00 – Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, ul. Dolna Panny Marii 3

Występują uczniowie gimnazjów ze wszystkich powiatów

Czwartek, 27 listopada 2014 r.

II KONCERT
GODZ. 10. 00 Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, ul. Dolna Panny Marii 3

Występują uczniowie szkół podstawowych ze wszystkich powiatów 

 

III KONCERT
GODZ. 13.00  – Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, ul. Dolna Panny Marii 3

Występują uczniowie szkół średnich i starsi ze wszystkich powiatów

­ Reprezentująca Zamojski Dom Kultury grupa wokalna „Tres” w składzie: Maria Malec, Irena Owczarek, Grażyna Wiącek pracująca pod kierunkiem Tomasza Ziąbkowskiego została nagrodzona nagrodą Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie w finale XV Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów, który miał miejsce 9 listopada 2014 roku w Dęblinie. Oznacza to pierwsze miejsce w kategorii małych zespołów.

Wcześniej, 22 października, zespół otrzymał kwalifikację do ścisłego finału w eliminacjach okręgowych, które odbyły się w ODK „Okrąglak”. Warto dodać, że we wszystkich eliminacjach okręgowych (Lublin, Dęblin, Chełm, Hrubieszów, Zamość) wzięło udział 160 zespołów, a do finału w Dęblinie zakwalifikowano 42 podmioty wykonawcze. W finale grupa „Tres” wykonała utwór z repertuaru Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach"   

                                 

 4 i 5 CZERWCA 2014 roku w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie odbyły się cztery koncerty konkursowe TURNIEJU WOJEWÓDZKIEGO 33. MAŁEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO. Poziom tegorocznego konkursu był wysoki i wyrównany, dlatego Jury przyznało wyjątkowo dużo nagród i wyróżnień. Jury przyznało równorzędne nagrody, doceniając różnorodność repertuaru i efekty pracy recytatorów.

                  zobacz zdjęcia

  

  

W dniach 29-30 maja w Puławskim "Domu Chemika" odbył się XVI Wojewódzki Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Puławski Ośrodek Kultury
W Przeglądzie wzięły udział zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry, grupy teatralne, kabarety, soliści oraz duet. Prezentacje konkursowe oceniało Jury w składzie: Anna Kistelska (WOK), Iwona Sawulska (KUL), Andrzej Sar (WOK) i Renata Siedlaczek (POK). Najlepsze zespoły i soliści otrzymali kwalifikację do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie „ARS2014”w Bydgoszczy, który odbędzie się we wrześniu br.
Przypomnijmy, że Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów ARS został zorganizowany po raz pierwszy w 1979 roku. Jego celem jest aktywizacja ludzi późnej dorosłości, podtrzymanie tradycji ludowych, popularyzacja folkloru poszczególnych regionów Polski, tworzenie i umacnianie więzi międzypokoleniowej oraz wymiana doświadczeń. 

    zobacz więcej